نحوه مطالبه نفقه + معرفی وکیل متخصص نفقه در مشهد | شکایت کیفری ترک انفاق

بهترین وکیل ترک انفاق در مشهد

بهترین وکیل ترک انفاق در مشهد

 شکایت کیفری ترک انفاق

 

سلام .یکی از دوستانم سامانه وکیل نوین رو به من معرفی کرد واین سامانه وکیل متخصص در حیطه نفقه رو بهم معرفی کردن که خیلی عالی عمل کردن و بدون کوچکترین دغدغه و استرسی تونستم تمام نفقه معوق و حالم رو از همسرم بگیرم اگر شما هم برای گرفتن نفقه مشکل دارین و راهشو بلد نیستین بهتون پیشنهاد میکنم حتما با سامانه وکیل نوین  با شماره های ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ و ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ تماس بگیرین و از مشاوره هاشون استفاده کنید

 

چنانچه نمی‌دانید چگونه از حقتان دفاع کنید و یا اطلاعی ندارید که وکیل برای جرم ترک انفاق در مشهد چه شخصی است، می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ و ۰۵۱۳۶۱۴۴۶۴۵ تماس حاصل فرمایید تا با کارشناسان ما مشاوره داشته باشید.

 

 

در قانون مدنی و کیفری ایران نسبت به پرداخت نفقه تأکید بسیار شده است و  نتیجه این است که مردان ملزم به پرداخت حق و حقوق شرعی و قانونی همسر خود که شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن: از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی و نیز خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض میباشند که شوهر مکلف است همه آنها را متناسب با وضعیت خانوادگی و اجتماعی زن فراهم کرده و در اختیار او قرار دهد و این الزام تنها در ازدواج دائم بر عهده شوهر بوده و در نکاح منقطع، شوهر ملزم به پرداخت نفقه نیست و نفقه زوجه نیز در شرایطی که قانون مشخص نموده بر عهده زوج می باشد در شرایطی که زوج از پرداخت نفقه خودداری نماید یا زن مستحق دریافت نفقه باشد موجبات طرح دعاوی خانوادگی از جمله مطالبه نفقه یا دعوای تمکین مطرح می شود. 

تعریف نفقه

نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض که به موجب ماده  ۱۱۰۶ قانون مدنی نفقه عیال به عهده شوهر و به موجب ماده ۱۱۹۹ نفقه اولاد به عهده پدر است و به موجب ماده ۱۲۰۰ نفقه پدر و مادر با رعایت الاقرب فالاقرب به عهده اولاد و اولادِ اولاد است.

 

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه

ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه به موجب ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس می باشد.

 

نفقه و نحوه مطالبه آن

نفقه شامل هر چیزی که زوجه بتواند به واسطه آن‌ها امورات زندگی خود را بگذراند ، مانند خانه، وسایل خانه، لوازم آرایشی، لباس، کفش، خورد و خوراک و هزینه‌های درمانی و پزشکی و … . وضعیت زندگی، شئونات خانوادگی، وضعیت عمومی جامعه تعیین کننده میزان  نفقه است و در صورتی که زوجین در این مورد اختلافی داشته باشند، بر طبق نظر کارشناس، میزان نفقه مشخص می شود. با شروع زندگی، زوج باید به زوجه نفقه پرداخت کند. تمکین زوجه نسبت به زوج خود باعث دریافت نفقه خواهد شد.

 

تعریف تمکین

تمکین به معنی خاص خود به معنای فرمانبرداری از شوهر در قبال امور جنسی بوده و به معنای عام به معنای خوش رفتاری، خوش اخلاقی و خوش رویی در امورات زندگی است و زوجه‌ای که از شوهر خود تمکین نکند، ناشزه خوانده می‌شود.

 

نحوه محاسبه نفقه زوجه

از زمانی که زن و مرد زندگی زناشویی خود را آغاز میکنند نفقه به زن تعلق میگیرد، نفقه فقط در ازدواج دائم به زن تعلق میگیرد و همچنین در صورتی که از شوهرش تمکین کند.

زن موظف است در خانه ای که شوهرش فراهم نموده زندگی کند مگر اینکه خانه در شآن و منزلت زن نباشد.

در صورتی که مرد نفقه زن را پرداخت نکند زن می تواند علیه او شکایت کند که این شکایت با عنوان ترک انفاق کیفری و دادخواست حقوقی امکانپذیر می باشد.

براساس ماده ۶۴۲ اگر شخصی علی رغم استطاعت مالی نفقه زن و فرزندان خود را واریز نکند، دادگاه او را به حبس ۳ ماه و یک روز تا پنج ماه محکوم می‌کند.

 

اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

در صورتی که زوجه‌ای توانایی پرداخت هزینه تمبر را نداشته باشد، می‌تواند همزمان با ارائه دادخواست برای مطالبه نفقه، شهودی را نسبت به عدم پرداخت هزینه ابطال تمبر را نیز معرفی کند، اگر موقعیت او به اثبات برسد، حتی می‌تواند هزینه دادرسی نیز واریز نکند و نسبت به آن نیز معاف باشد.

 

نحوه پرداخت نفقه در زمان نامزدی

زوجه تا زمانی که به خانه شوهر وارد نشده است نمی‌تواند نفقه‌ای را دریافت کند ولی در صورتی که زوجه نسبت به شروع زندگی آمادگی خود را اعلام کند ولی شوهر از شروع زندگی اجتناب کند باید نفقه زوجه را پرداخت کند. زوجه موظف است که آمادگی خود را به اثبات برساند بدین معنی که به نزدیک‌ترین مجتمع قضایی مراجعه کند و سه برگ اظهار نامه را تکمیل نموده  یا این که استشهادیه تنظیم کند و به دادگاه ارائه نماید توسط چند نفر استشهادی را آماده کرده و به دادگاه تحویل دهد.

 

سامانه وکیل نوین با داشتن وکلای متخصص در حیطه‌های حقوقی، کیفری و خانواده که در هر حیطه به صورت کاملا تخصصی در اکثر شهرهای کشور عزیزمان ایران در حال فعالیت می‌باشد.

 

نفقه زوجه‌ای که منزل مشترک را ترک کرده

در صورتی که زوجه منزل را ترک کند پرداخت نفقه به چه صورت خواهد بود؟

شوهر موظف است که در حد توان مالی خود، منزلی مناسب را برای زوجه فراهم کند. در صورتی که اقامت زن در منزل شوهر موجب آزاررساندن به او چه به لحاظ جسمی یا روحی یا شرافتی باشد می تواند منزل را ترک کند و حتی در زمان ترک منزل در این ایام نیز نفقه دریافت خواهد کرد.

براساس ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی، زوجه باید در منزلی که شوهر برای او تعیین می‌کند زندگی کند مگر این که تعیین منزل به اختیار زن بوده باشد.

براساس ماده ۱۱۵ قانون مدنی، در صورتی که زنی به واسطه زندگی در منزل شوهر بترسد که به او ضرر جانی یا مالی یا شرافتی وارد شود می‌تواند منزل دیگری را اختیار کند و دادگاه نیز نمی‌تواند زن را به بازگشت به منزل شوهر مجبور کند، و تا زمان بازگشت به منزل شوهر، زوج باید نفقه او را پرداخت کند.

 

تمکین زوجه از شوهر و شرط پرداخت مهریه

هنگامی که زوجه زندگی مشترک خود را با زوج شروع می کند؛ از همان زمان زوج باید به زوجه نفقه پرداخت کند. البته زوجه می‌تواند واریز مهریه را برای شروع زندگی به عنوان شرطی قرار دهد.

براساس ماده ۱۰۵۸ تا زمانی که زوجه مهریه خود را دریافت نکرده می تواند از وظایف خود در قبال شوهر امتناع کند البته به شرطی که مهر بر زمان حال او باشد و امتناع زوجه نسبت به زوج باعث عدم دریافت نفقه نخواهد شد.

 

در سامانه وکیل نوین تیمی از کارشناسان متعهد و همچنین تیم CRM (تیم پشتیبانی موکلین) پشتیبان موکلین عزیز می‌باشند به طوری که بعد از معرفی وکیل توسط کارشناسان ، تیم CRM با موکل محترم تماس می‌گیرند و پیگیر روند کار وکیل خواهند بود و چنانچه موکلی بنا به هر دلیلی از وکیل خود ناراضی باشد، پرونده به وکیل دیگری ارجاع داده می‌شود .

 

نفقه زوجه شاغل

آیا زنی که خودش درآمد دارد، مستحق نفقه است؟

زن در هر صورت چه خانه‌دار باشد و چه شاغل باشد، مستحق نفقه است ( ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی) و اصولا پرداخت هزینه‌های زندگی و زن، با شوهر است و شوهر نمی‌تواند به این دلیل که همسرش شاغل است و درآمد دارد، نفقه‌ای به او پرداخت نکند. اگر زنی که خود درآمد دارد و با شوهرش زندگی می‌کند و درآمدش را در زندگی خرج کند، اگر بخواهد عدم پرداخت نفقه توسط شوهرش را در دادگاه ثابت کند باید پس از طرح دادخواست مطالبه نفقه با ارائه شاهد در دادگاه ثابت کند خرج زندگی را از درآمد خودش تامین می‌کند.

 

مفهوم نفقه و شرایط پرداخت آن  

مفهوم نفقه  

«نفقه» در لغت به معنای هزینه، خرج و تامین روزی و مایحتاج زندگی است و الزام حقوقی پرداخت نفقه از نظر شرع دارای سه مبنای نص صریح، روایات و اجماع می باشد. در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی در تعریف نفقه آمده است: «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف متناسب با وضع زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث خانه و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.»

بنابراین، به محض وقوع نکاح تکالیف قانونی و شرعی زوجین نسبت به هر کدام آغاز می گردد و یکی از آن  وظایف شرعی و قانونی پرداخت نفقه به زوجه نکاح دائم می باشد. همان طور که در ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی به طور صریح بیان نموده است که در زمان عقد دائم پرداخت نفقه زن به عهده شوهر است. ظاهرا برخلاف عرف موجود در جامعه قانون گذار بنای آغاز و انجام وظایف زوجیت را به محض ایجاد (عقد) نکاح می داند حال آنکه ما امروزه شاهد هستیم در بیشتر ازدواجها فاصله فراوانی بین دوران عقد و آغاز زندگی مشترک وجود دارد  

شرایط پرداخت نفقه 

به محض اینکه عقد ازدواج صورت پذیرفت و زوجین زندگی زناشویی خود را آغاز نمودند زوجه به شرط تمکین مستحق نفقه میباشد. 

تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در ادای وظایف زوجیت به حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر تعبیر شده است که باید از سوی زوجه عملی گردد مگر آنکه عذر موجه و قانونی محکمه پسندی وجود داشته باشد همان طور که ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی بیان میدارد؛ هرگاه زن بدون مانع  مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود مانند اینکه زوجه در منزلی که شوهر برای وی تعیین نموده، سکنی ننماید البته اگر بودن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می تواند مسکن على حده ای اختیار کند و در صورت ثبوت منطقه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور باشد نفقه بر عهده شوهر خواهد بود تکلیف پرداخت نفقه زوجه در عقد دائم ناشی از حکم قانونی است و ریشه قراردادی ندارد به همین دلیل طرفین ضمن عقد نکاح یا بعد از آن حق اسقاط این تکلیف را ندارند. وجود این قاعده حقوقی علاوه بر ضمانت اجرای کیفری که در ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱ بیان شده است دارای ضمانت اجرای حقوقی مقرر در مواد ۱۱۱۱ و ۱۱۲۹ قانون مدنی می باشد؛ لیکن در مواردی به زوج اجازه داده شده که نفقه به زوجه پرداخت ننماید از جمله موردی است که زوجه بدون دلیل موجه و بدون موافقت شوهر خانه را ترک و در خانه پدر و مادر خویش اقامت کند؛ چرا که در این صورت ناشزه محسوب و مستحق نفقه نیست. 

 

شرایط پرداخت نفقه در موارد خاص 

نفقه در زمان اعمال حق حبس 

 تا قبل از تصویب قانون حمایت از خانواده ۱۳۹۱ به موجب رأی وحدت رویه شماره ۶۶۳ مورخ ۷۸/ ۲ / ۱۴ صادره از سوی هیئت عمومی دیوان عالی کشور اعمال حق حبس در مورد مهریه مطابق ماده ۱۰۸۵ ق.م.ا. در حکم ناشزه بودن نسبی زن محسوب شده و زن حق طرح شکایت کیفری از بابت ترک انفاق را نداشته و صرفا می توانست از حیث جنبه حقوقی نسبت به مطالبه نفقه اقدام نماید که خوشبختانه به تصریح تبصره ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱ این رأى نسخ ضمنی شده بنابراین، زوجه تا زمانی که در دوران عقد به سر می برد و حتی باکره می باشد می تواند به جهت عدم دریافت نفقه شکایت کیفری مطرح نماید و موضوع واجد وصف کیفری میباشد.  

نفقه پس از طلاق 

 در طلاق رجعی در زمان عده (سه ماه و ۱۰ روز پس از ثبت طلاق) مرد باید به همسرش نفقه بپردازد؛ لیکن در طلاق بائن و فسخ نکاح نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد و قانون گذار در ماده ۱۱۰۹ در این خصوص بیان داشته که: «نفقه مطلقه رجعیه در زمان عده بر عهده شوهر است مگر اینکه طلاق در حال نشوز واقع شده باشد؛ لیکن اگر عده از جهت فسخ نکاح یا طلاق بائن باشد زن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود که در این صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت.» 

 نفقه در عده وفات  

در عده وفات نفقه زن در صورت مطالبه، از اموال کسانی که پرداخت نفقه به عهده آنهاست تأمین می گردد. 

نفقه در عقد موقت 

در صورتی که زنی به عقد موقت مردی دراید نفقه به وی تعلق نمی گیرد مگر اینکه آنان توافق به پرداخت نفقه کرده باشد همانطوری که ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی به این موضوع تصریح دارد بدین صورت که: «در عقد انقطاع زن حق نفقه ندارد، مگر اینکه شرط شده یا آنکه عقد مبنی بر آن جاری شده باشد.» 

 

 منبع: کتاب شیوه های عملی طرح و دفاع از ۱۴ دعوای خانواده، انتشارات چراغ دانش

 

 برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید.

 

برای پیدا کردن و مشاوره با وکیل متخصص در پرونده های حقوقی یا کیفری خود اینجا کلیک کنید و با سامانه وکیل نوین همراه باشید.

 

وکیل نوین؛ سایت معرفی وکیل تخصصی در کشور

وکیل نوین با گروه وکلا در کشور با تخصصی کردن پرونده‌ها گام مهمی در جهت موفقیت در دادگاه‌ها برداشته است، با تماس و مراجعه هر شهروند ایرانی  به شماره‌های اعلام شده بلافاصله تشکیل پرونده گردیده و وکیل متخصص در آن حیطه متناسب با نوع پرونده شما معرفی می‌گردد .در حین روند پرونده به پیگیری‌های مختلف توسط وکلا و کارشناسان دیگر نظرسنجی‌هایی صورت می‌پذیرد که در صورت عدم رضایت شما مجددا با وکیل دیگری به رایگان مشاوره می‌نمایید، این امر باعث می‌شود علاوه بر تسریع در روند پرونده وکیل معین شده دارای تجارب بالا و پاسخگویی مناسب به موکل را دارا باشد .

به این مقاله چند ستاره می دین؟
[تعداد: 1 میانگین: 5]

دیدگاه ها بسته شده است