بهترین وکیل برای مطالبه چک

 

وکیل چک در مشهد می‌تواند در تمامی مراحل مطالبه و وصول وجه چک در کنار اشخاصی باشد که درگیر پرونده چک هستند. جهت ارتباط با وکیل برای چک در مشهد، می‌توانید با شماره‌های ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷۰۵۱۳۶۱۴۴۵۹۲ و ۰۵۱۳۶۱۴۴۶۵۵ تماس حاصل فرمایید.

 

 

مطالبه وجه چک در مشهد

اولین رکن مطالبه چک این است که سندو مدرک چک موجود باشد. قانون تجارت در ماده ۳۱۰ ، چک را اینگونه تعریف  نموده است:
چک نوشته ای است که به موجب آن صادر کننده  وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار نماید . و در ادامه ماده ۱ قانون صدور چک انواع چک به شرح زیر تعریف شده است:
چک عادی: چکی است که اشخاص ، عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر می کنند و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن ندارد.
چک تایید شده : چکی است که اشخاص عهده بانک ها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت وجه تایید می شود.
چک تضمین شده : چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن تایید می شود.
چک مسافرتی: چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هریک از شعب آن بانک توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می گردد.
بنابر این اگر سند متضمن دین ویژگی چک را نداشته باشد بلکه حواله بانکی یا سند عادی یا تجاری دیگری باشد مطالبه وجه آن مستلزم وجود شرایط مطالبه دعوی چک است.

 

رسیدن موعد پرداخت چک:

مقصود از حال شدن چک همان رسیدن سر رسید چک می باشد. زیرا امکان وصول هیچ دینی قبل از سررسید موعد چک وجود ندارد ، در این خصوص ماده ۳قانون صدور چک مقرر می دارد که چک فقط در تاریخ مندرج در آن و یا پس از تاریخ مذکور قابل وصول از بانک خواهد بود .  بنابراین  صادر کننده چک باید در تاریخ مندرج در آن معادل مبلغ مذکور در بانک محال علیه  وجه نقد داشته باشد و لازم نیست در زمان صدور چک ،وجه چک را در بانک داشته باشد.
همچنین در ادامه ماده ۳ قانون چک آمده است که : هرگاه در متن چک شرطی برای پرداخت ذکر شده باشد، بانک به آن شرط ترتیب اثر نخواهد داد.

 

آیا چک سفید امضا قابل پیگیری کیفری است؟

در صورتی که چک به هر دلیلی سفید امضا نوشته شده باشد قابل پیگیری کیفری نیست .
بر اساس قانون جدید و با توجه به ماده ۵ قانون چک صدور گواهی عدم پرداخت باید در سامانه مربوطه ذکر شود که به موجب آن افتتاح هر گونه حساب و کارت بانکی برای فردی که گواهی عدم پرداخت علیه او صادر شده است ممنوع می شود.
در قانون جدید فقط به چک عادی توجه شده و چک های تضمین شده و مسافرتی ضمانت اجرایی ندارد.

 

چک هایی که قابل رسیدگی کیفری نیستند عبارتند از:

وعده دار، سفید امضا، مشروط به شرط و بدون تاریخ بودن یک چک فاقد وصف کیفری است و قاضی باید برای این دسته از چک‌ها منع تعقیب صادر کند.
برخی افراد به صدور چک با سریال‌های متعدد اشاره می‌کنند و آن را دلالت بر وعده‌دار بودن چک می‌دانند، اما اگر چک‌ها با شماره‌های متوالی باشند، اما تاریخ با فاصله زمانی وجود داشته باشد به شرط  اینکه چک ها دست یک نفر باشد ، بانک می‌تواند آن را از مصادیق چک وعده دار بشناسد، اما اگر منشأ صدور چک یکی نباشد، دیگر چک مدت دار به حساب نمی‌آید.

مواردی که برای صدور چک باید رعایت نمود

۱- هنگام نوشتن متن چک سعی کنید خودتان و با قلم خودتان متن چک را بنویسید حتی اگرطرف مقابل مورد اعتماد شما باشد هرگز اجازه ندهید دیگران متن چک را بنویسند یکی از اشتباهات رایج در نگارش چک این است که قسمتی از متن چک را به طرف مقابل می‌سپاریم تا بنویسد. به عنوان مثال مبلغ و امضا را می‌زنید، اما تاریخ‌ها را می‌دهید به کسی که چک در وجه او صادر شده است بنویسد یا مبلغ چک و تاریخ‌ها را آن شخص نوشته و شما فقط آن را امضا می‌کنید به این نکته توجه داشته باشید که در این صورت بعد‌ها این شخص باز هم می‌تواند چک را دستکاری کند و شما نمی‌توانید ثابت کنید که بعداً این کار را کرده، چون اطلاعات دیگر چک هم به دست او نوشته شده است اگر هم بتوانید ثابت کنید کار بسیار سختی در پیش دارید.
۲- هرگز در هنگام نگارش چک، خودکارتان را عوض نکنید (حتی دو خودکار همرنگ). چرا که جاعل بعداً می‌تواند ادعا کند که خودکار سومی هم در کار بوده است. گاهی دیده می‌شود کلاهبرداران مخصوصاً خودکار تمام شده‌ای را به شما می‌دهند که به سرعت جوهرش تمام شده و مجبور شوید قسمتی از متن چک را با خودکاری دیگر بنویسید.
۳- سعی کنید هر وقت که خواستید از کسی چک دریافت کنید حتماً به بانک بروید و تقاضای استعلام از حساب صاحب چک را کنید و اگر مطمئن شدید که سابقه چک برگشتی ندارد، با او معامله کنید. برای انجام این کار بهتر است در ساعات اداری معاملات خود را انجام دهید، چون اگر به بعد از ظهر موکول کنید دیگر بانکی پاسخگوی شما نخواهد بود و نمی‌توانید استعلام حساب شخص را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این کار به طور سیستماتیک صورت نمی‌گیرد و به سلیقه کارمند و رئیس شعبه بستگی دارد. چرا که یکی از وظایف بانک‌ها رسم رازداری و امانتداری در قبال مشتریان است؛ چه جنبه مثبت چه جنبه منفی، پس ممکن است در این زمینه بانک با شما همکاری نکند.
۴- هیچ‌گاه چک را بدون درج مبلغ به کسی تحویل ندهید. چون وقتی چک سفید امضاء را به شخصی می‌دهید به این معناست که به او این حق را داده‌اید که هر مبلغی خواست بر روی آن درج کند.
۵- در صورتی که چک پشت نویسی و یا قلم خوردگی ندارد روی چک به صورت مشخص بنویسید فاقد قلم خوردگی و پشت نویسی در صورتی که مجبور شدید توضیحی در پشت چک بنویسید، حتماً بعد از امضاء کردن دور آن توضیح و امضاء خود را با ضربدر ببندید و برای اطمینان بیشتر روی آن را چسب نواری بچسبانید.
۶- در هر بخش چک که با دست چیزی می‌نویسید، جای خالی نگذارید و جا‌های خالی را با خطوط ممتد ببندید و یا با ضربدر‌های مشخص این کار را انجام دهید. مثلاً در کادر پایین چک که مبلغ چک را به عدد می‌نویسید، جای خالی جلوی آن را با خط ممتد پر کنید تا نتوان جلوی آن عدد دیگری اضافه نمود. این کار را برای نام دارنده چک و مبلغ به حروف و تاریخ نیز تکرار نمائید.
۷- حتماً شماره چک‌های خود را در جایی یادداشت کنید و در دسترس داشته باشید تا در صورت سرقت دسته چک بتوانید جلوی سوء استفاده از آن را بگیرید. همچنین در صورت امکان از چک‌هایی که صادر می‌کنید یک نسخه کپی تهیه نمائید.
۸- به هیچ عنوان چک را برای تعویض و اصلاح آن در اختیار صادر کننده چک قرار ندهید به دلیل اینکه می‌تواند ادعا کند که وجه چک را به شما پرداخت کرده و چک را گرفته است.

وکیل نوین؛ سامانه معرفی وکیل تخصصی در کشور

وکیل نوین با گروه وکلا در کشور با تخصصی کردن پرونده‌ها گام مهمی در جهت موفقیت در دادگاه‌ها برداشته است، با تماس و مراجعه هر شهروند ایرانی  به شماره‌های اعلام شده بلافاصله تشکیل پرونده گردیده و وکیل متخصص در آن حیطه متناسب با نوع پرونده شما معرفی می‌گردد .در حین روند پرونده به پیگیری‌های مختلف توسط وکلا و کارشناسان دیگر نظرسنجی‌هایی صورت می‌پذیرد که در صورت عدم رضایت شما وکیل معین شده بر روی پرونده تعویض می‌گردد، این امر باعث می‌شود علاوه بر تسریع در روند پرونده وکیل معین شده دارای تجارب بالا و پاسخگویی مناسب به موکل را دارا باشد .
امتیازاینمقاله،:
امتیازشمابهاینمقاله
[مجموعامتیازات:0امتیاز: 0]

دیدگاه ها بسته شده است